Sağlık Bakanlığı Ortak Uygulama Portalı Girişi

0
252

Sağlık Bakanlığı Ortak Uygulama Portalı; Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışan kadrolu/sözleşmeli personel, kamu sürekli işçi vb. personellerin çeşitli bilgilerini takip edebileceği veri bankası sistemidir.

İl Sağlık Müdürlüğünde çalışan personeller, Aile Hekimliğinde çalışan personeller ile sürekli işçi statüsünde çalışan personeller maaş ve ek ödeme bordrolarını Ortak Uygulama Portalı ekranından görebilirler.

E Devlet Ortak Giriş Uygulama Portalı Girişi Seçenek-1

E-Devlet Üzerinden Ortak Uygulama Portalına Giriş

Ortak Giriş Uygulama Portalı Girişi Seçenek-2

Kullanıcı Adı Şifre veya E-Devlet Üzerinden Direk Uygulama Portalına Giriş Ekranı

Ortak Giriş Noktası

Ortak Giriş Noktası, Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulamalara tek bir noktadan erişim imkânı sunan bir web sitesidir. Ortak Giriş Noktası, kullanıcıların giriş yapmak istedikleri uygulamalara Aktif Dizin, T.C. Kimlik Kartı, e-Devlet Kapısı, Elektronik İmza ve Mobil İmza seçeneklerinden kendilerine uygun olan yöntemle kimlik doğrulamalarını gerçekleştirilerek erişimini sağlamaktadır. Ortak Giriş Noktasından giriş yapıldıktan sonra kullanıcıların entegre başka web uygulamalarına tekrar giriş yapmalarına gerek kalmaksızın erişimleri sağlar.


Ortak Giriş Noktasını Nasıl Kullanabilirim?

Ortak Giriş Noktası, kullanıcılara Aktif Dizin, T.C. Kimlik Kartı, e-Devlet Kapısı, Elektronik İmza ve Mobil İmza olarak beş farklı kimlik doğrulama yöntemi sunar.

Aktif Dizin ile kimlik doğrulama yöntemi kullanılarak giriş işleminin yapılabilmesi için kullanıcıların *@saglik.gov.tr uzantılı e-posta adresine sahip olmaları gereklidir. Bakanlığımız e-Posta Biriminden temin edilecek kurumsal e-posta ve şifreleri ile giriş yapılabilecektir.

Elektronik imza ile giriş işlemi için elektronik imzaya sahip kullanıcıların öncelikle kullandıkları işletim sistemi ile uyumlu “e-Nabız e-İmza” uygulamasını indirip yüklemeleri gerekmektedir. e-Nabız e-İmza uygulaması yüklendikten sonra e-imza ile giriş seçeneği seçildiğinde, ekranda bilgisayarınıza takılı kartlar listelenecektir, istenilen e-imza ile sisteme giriş yapılabilecektir.

İlginizi Çekebilir :  2019 Temmuz Sağlık Personeli Zamlı Nöbet Ücretleri Ne Kadar?

Mobil İmza ile giriş işlemi için GSM işletmecileri tarafından sunulan mobil imzaya sahip kullanıcılar, cep telefonlarına ve hatlarına tanımlı mobil imzaları ile sisteme giriş yapabileceklerdir.

T.C Kimlik Kartı ile giriş işlemi için kimlik kartlarına elektronik imza tanımlı kullanıcıların öncelikle kullandıkları işletim sistemi ile uyumlu “e-Nabız e-İmza” uygulamasını indirip yüklemeleri gerekmektedir. e-Nabız e-İmza uygulaması yüklendikten sonra T.C Kimlik Kartı ile giriş seçeneği seçildiğinde, ekranda bilgisayarınıza takılı kartlar listelenecektir, istenilen T.C Kimlik Kartı ile sisteme giriş yapılabilecektir.

e-Devlet ile giriş işlemi için; e-Devlet giriş seçeneği seçilerek gelen ekrandan “e-Devlet Girişi için Tıklayınız” butonuna tıklanarak kullanıcı e-Devlet giriş ekranına yönlendirilir. e-Devlet üzerinden başarılı giriş yapıldığı taktirde sistem kullanıcıyı, Ortak Giriş Noktasından erişilmek istenen uygulamaya yönlendirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here